Izjava za javnost – napad na sodnika Gorazda Tivadarja na Okrajnem sodišču na Ptuju

V Slovenskem sodniškem društvu močno obsojamo grob fizični napad na našega kolega sodnika Gorazda Tivadarja, ki se je nedavno zgodil, ko je bil na Okrajnem sodišču na Ptuju zaslišan kot priča. Fizično nasilje nad sodnikom predstavlja hud napad na pravno državo in neodvisnost sodstva, zlasti z ozirom na to, da je do napada prišlo iz razlogov v zvezi z opravljanjem sodniške funkcije. Zaskrbljeni smo nad stopnjevanjem nasilja v družbi. Ne smemo dovoliti, da bi ljudje vzeli pravico v svoje roke in nezadovoljstvo s sodniškimi odločitvami reševali z nasiljem. Ta napad izkazuje, da je treba vsake verbalne grožnje in vsakršna nadlegovanja sodnikov v zvezi z njihovim delom, zlasti če se pojavljajo vrsto let, zelo resno obravnavati, poleg tega pa je treba z ustreznimi sistemskimi ukrepi nemudoma poskrbeti za to, da se tovrstni napadi na sodiščih v bodoče preprečijo in da se napadenim sodnikom nudi ustrezna podpora in pomoč. Sodniku želimo čimprejšnje okrevanje in mu izrekamo vso podporo.

Slovensko sodniško društvo