Webinar o posegih v neodvisnost poljskih sodnikov 18.1.2021 – govor mag. Nine Betetto

Webinar o posegih v neodvisnost poljskih sodnikov 18.1.2021 – govor mag. Nine Betetto

Dne 18.1.2021 je potekal webinar o stanju sodstva na Poljskem, ki sta ga organizirala Poljsko sodniško društvo IUSTITIA in Evropsko sodniško združenje (EAJ). Na njem so ponovno opozorili na grobe kršitve sodniške neodvisnosti s strani izvršilne in zakonodajne veje oblasti (program webinarja je dosegljiv na tej povezavi: https://www.iaj-uim.org/news/webinar-on-poland/). Četudi je pred dobrim letom dni (t.j. 10.1.2020) v Varšavi potekal tihi pohod sodnikov v službenih oblačilih v podporo neodvisnosti sodstva na Poljskem, ki so se ga udeležili tudi predstavniki številnih evropskih sodniških združenj, in četudi si Poljsko sodniško društvo IUSTITIA in Evropsko sodniško združenje (EAJ) vseskozi močno prizadevata za to, da poljske oblasti s kršitvami sodniške neodvisnosti prenehajo, vidnega izboljšanja ni, nedopustni posegi v neodvisnost poljskih sodnikov pa se nadaljujejo.

Med govorniki na webinarju je bila tudi mag. Nina Betetto, vrhovna sodnica svetnica in predsednica Posvetovalnega sveta evropskih sodnikov (CCJE) pri Svetu Evrope. V svojem govoru je poudarila pomen neodvisnosti sodstva, ki je predpogoj za vladavino prava in pristno demokracijo. Njen govor objavljamo v celoti.

 

https://www.iaj-uim.org/news/webinar-on-poland/

Govor mag. Nine Betetto:  Poland Iustitia 2021-5-2